Cirkevný pohreb

 1. Pozostalí zosnulého prinesú na faru List o prehliadke mŕtveho, ktorý je potvrdený z matriky v mieste úmrtia.

 2. V spolupráci s firmou "Pohrebná služba Patrik Blažo (non-stop kontakt: 0907 758 587 a 0907 426 663)", kam spadá správa nášho cintorína, si dohodnú termín pohrebu. Pochováva sa v pracovné dni, zväčša v poobedných hodinách. Telo zosnulého môže byť pochované podľa štátneho zákona až po 48 hodinách od smrti.

 3. Kňaz sa s pozostalými dohodne, či pred pohrebom bude odslúžená sv. omša za zosnulého. Ak je to možné, kňaz zabezpečí na sv. omšu miništrantov a organistu, ktorý zabezpečí spevákov. Dychovú hudbu na cintoríne si zabezpečujú pozostalí sami.

 4. V prípade, že pozostalí chcú, aby odznela rozlúčková reč (odobierka), nech o to nežiadajú kňaza. Prípadný rečník (napr. z podniku, kde zosnulý pracoval...) sa pred pohrebným obradom skontaktuje s kňazom a dohodne sa, kedy bude priestor na prednesenie smútočnej reči.

 5. Po nahlásení úmrtia zosnulého sa v kostole zvyčajne vyzváňa až do pohrebu o 9.00 a 15.00 okrem nedele a prikázaného sviatku.

 6. Pred každou sv. omšou sa v kostole až do pohrebu pri sv. ruženci modlí za dušu zosnulého (teda nie pri tele zosnulého v Dome smútku).

 7. Pozostalí zosnulého pred pohrebnou sv. omšou (nie v deň pohrebu) podľa možnosti pristúpia k sv. spovedi, aby mohli obetovať sv. prijímanie za zosnulého.

 8. Odporúča sa, aby za zosnulého bola slávená sv. omša po jednom roku od úmrtia (výročná). Taktiež sa odporúča, aby bola každý rok slávená za zosnulého sv. omša. Do jedného úmyslu sv. omše možno spojiť aj viacero zosnulých (napr. za zosnulých rodičov Mareka a Evu, starých rodičov z oboch strán a za Ľudmilu).