Šaškov organ
Pre dnešný rím.-kat. kostol v Jaslovských Bohuniciach, postavený po požiari starého v roku 1836, objednali v roku 1838 organ u Martina Šašku v Brezovej pod Bradlom. Chceli, aby prvý raz zaznel na hody sv. Michala v roku 1839, ale dokončili ho až v roku 1841. Časti organu doviezli na 4 fúrach bohunický občania Juro Uváčik, Matúš Lehen, Mišo Michalička a Jano Matovič. Za osemregistrový organ, väčší pozitív, zaplatili farníci 1410 šajnových zlatých v štyroch ročných splátkach v rokoch 1839-1842.
Nástroj, stojaci v zábradlí empory, pozostáva z dvojice veží na spodku spojených nízkym pultom, na chrbte ktorého je vstavaná klávesnica obrátenej farby. Subtilnou rukou vyrezávané a pozlátené drapérie s ružokvetým a listovým motívom, ktoré zdobia horné časti prospektových polí, sú ešte asymetrické, teda ich stupňovitý kraj je prispôsobený skutočnej dĺžke píšťal. Píšťaly vo vežiach vystupujú z prospektu segmentovite, ploché medzipolia ukončujú esovite prehnuté rímsy, zdobené pre túto Šaškovu epochu typickou dvojicou ruží a listov. Skriňa si dodnes zachovala pôvodný sivý náter, „žulovaný“ žltými a hnedými bodkami. Mechy na šlapanie, uložené v oddelenej časti chórusu, opatrili elektrickým čerpadlom vzduchu v roku 1966.
Pri obnove vnútornej omietky a výmaľby kostola v roku 1970 bol organ zasypaný maltou, ktorej súvislá vrstva menšie píšťaly celkom zakryla. Pravda aj črvotoč vykonala svoje zhubné dielo a pretože ide o najstaršie Šaškovo dielo, zachované v pôvodnej podobe, bolo potrebné čo najskôr prikročiť ku generálnej oprave, spojenej nielen s konzervovaním celého nástroja, ale aj s nahradením predných cínových píšťal.
Podľa pamiatkového zámeru, schváleného Okresnou pamiatkovou správou v Trnave, bola oprava zadaná Okresnému podniku služieb v Kutnej Hore v roku 1978. Od 23.júla 1979 vykonali veľmi svedomite generálnu opravu pod vedením Jána Kubáta Pavel Doubek a Miroslav Zadák. Konečne po 62 rokoch boli vsadené do prospektu cínové píšťaly a veľmi citlivo bola obnovená tiež vydratá klávesnica, pričom sa podarilo získať aj pravé ebenové drevo a kostené polepy.
Nástroj v Jaslovských Bohuniciach je cenný nielen preto, že pochádza zo Šaškovej mladosti, ale predovšetkým preto, že si celkom zachoval pôvodnú dispozíciu, aj píšťalový fond. Z celkového počtu 672, je 652 píšťal pôvodných, Šaškových ! Výdatný a takmer barokovo-jasný hlas obnoveného organa fundovaný na 16-stopovom základe, iste prekvapí každého poslucháča a nielen laika !
Zdroj: Hudobný život 80- ročník XII, 4.2.1980-Otmar Gergelyi
Spracoval: Marián Gajarský