Sviatosti a služby

Krst, birmovanie a Eucharistia sú sviatosti uvádzania do kresťanského života. Sú základom spoločného pozvania všetkých Kristových učeníkov, a to pozvania k svätosti a k evanjelizácii sveta. Poskytujú nevyhnutné milosti pre život podľa Ducha v tomto pútnickom živote na ceste do vlasti. Dve iné sviatosti, posvätný stav a sviatosť manželstva sú ustanovené na spásu iných. Ak prispievajú aj k osobnej spáse, je to vykonávaním služby iným. Majú osobitné poslanie v Cirkvi a slúžia na formovanie Božieho ľudu. Týmito sviatosťami môžu kresťania, ktorí už boli posvätení krstom a birmovaním pre všeobecné kňazstvo všetkých veriacich, prijať osobitné svätenia. Prijímatelia posvätného stavu sú „v mene Kristovom ustanovení živiť Cirkev Božím slovom a Božou milosťou“. A „kresťanskí manželia sa posilňujú a sťaby zasväcujú osobitnou sviatosťou, aby dôsledne plnili povinnosti svojho stavu“ (KKC 1533-1535).